Geoportál ČÚZK
přístup k mapovým produktům a službám resortu


Zvolte jazyk/Choose your language: Česky EnglishAktuality

09.07.2020
ZABAGED® - obsahové novinky
Více
09.07.2020
ZABAGED® - aktualizace
Více
01.07.2020
Prohlížecí služba Historická jména
Více
24.06.2020
Nové letecké snímky v aplikaci Archiv LMS
Více
22.05.2020
Úprava prohlížecí služby WMS – Bodová pole
Více

Archiv aktualit


Zverejnení dlaždicových WMTS prohlížecích služeb

23.04.2012

.
Zverejnení dlaždicových WMTS prohlížecích služeb
V klientech prohlížecích služeb Geoportálu CÚZK, tj. v mapovém okne a Geoprohlížeci, jsou již dostupné rychlé dlaždicové WMTS prohlížecí služby z dat ortofota a topografických map resortu CÚZK.

Zde se mužete podívat na kompozice obsahující tyto WMTS v aplikaci Geoprohlížec CÚZK:

Základní mapy CR:
http://geoportal.cuzk.cz/Geoprohlizec/?wmcid=692
Ortofoto:
http://geoportal.cuzk.cz/Geoprohlizec/?wmcid=693

Jedná se o významný pokrok v rychlosti odezvy pri ovládání mapy, což je zajišteno obdobným zpusobem jako na významných komercních mapových serverech: publikací malých rastrových dlaždic. WMTS patrí ale zároven i mezi INSPIRE kompatibilní služby

V kompozici Základní mapy CR jsou publikovány v nedávné dobe upravené (co se týká barevnosti, rozlišení a vyhlazení) rastrové výstupy základních map ZM10, ZM50 a dále MCR 500 a MCR1M.
V kompozici Ortofoto je zrejmý pokrok v kvalite ortofota, kdy již je celá CR ve 25 cm pixelu a 2/3 CR je nasnímáno digitální kamerou.
Navíc byla kompozice ortofota pro Geoprohlížec doplnena hranicemi a prvky dynamicky umístovaného popisu ze služeb Geonames, správního clenení a názvu ulic ZABAGED, takže vznikla plnohodnotná ortofotomapa od rozsahu celé CR až po detail pro citelnost popisných císel.

Nové služby WMTS jsou zarazeny mezi verejne dostupné služby podobne jako verejné WMS. Informace o podmínkách použití služeb a URL adresy pro pripojení do Vašich aplikací, kde je možno se službami zacít ihned bez registrace pracovat (pokud tyto aplikace již podporují formát WMTS), naleznete v sekci Sítové služby.
Nové WMTS již prijímá i Národní geoportál INSPIRE, kde jsou zarazeny jako výchozí podkladové mapy v prohlížecce: http://geoportal.gov.cz/web/guest/map.
.
.